Zajímavosti ze světa kávy

Káva je rostlina, která původně pochází z etiopské oblasti Kaffa. 

Podle legendy ji objevil etiopský pastýř Kaldi, který si všimnul, že jsou jeho kozy po spasení kávových bobů neobvykle čilé. Rozhodl se kávu vyzkoušet sám na sobě a o jejích povzbuzujících účincích se podělil s místními mnichy. Ti se kávy ujali, začali ji pěstovat a používat při svých obřadech.

Odtud se káva postupně rozšířila do dalších zemí a stala se jedním z nejoblíbenějších nápojů na světě.

Káva v kultuře a tradicích arabského světa

Přestože má káva svůj původ v dnešní Etiopii, stala se oblíbená především v arabském světě. První zmínky o kávě se datují do 9. století, kdy se objevila v arabské literatuře a poezii, kde je popisovaná jako osvěžující a povzbuzující nápoj — qahwah. Káva se propsala do arabské kultury i tradic a její konzumace byla úzce spojená s pohostinností. Dokonce podle jednoho z mnoha arabských mýtů mohl muž opustit svou manželku, pokud mu nedokázala uvařit kvalitní a dobrou kávu.

Kde káva nejlépe roste a kde si ji nejvíce vychutnávají

Káva se z Etiopie rozšířila do celého světa a pěstuje se hlavně v rovníkových oblastech Afriky a Jižní Ameriky. Největším producentem kávy na světě se stala Brazílie, která je zodpovědná za třetinu světové produkce. Kávu si nejvíce vychutnávají překvapivě Finové, jejichž roční spotřeba kávy je úctyhodných 12 kg kávy na osobu. Jen pro srovnání: Američané mají spotřebu kávy 4,2 kg na osobu a Češi 7,4 kg, což připadá denně na 3 šálky.

Káva měla ve své historii mnoho odpůrců. Například v Mekce byla roku 1511 káva zakázaná kvůli obavám, že podněcuje radikální myšlení. Stejně tak v 16. století v Itálii se zvažoval její zákaz, protože lidé věřili, že je satanská. K tvrdým trestům za pití kávy docházelo v Osmanské říši okolo roku 1623. Pokud jste byli přistiženi s šálkem kávy, mohlo vás stihnout bičování nebo hození do moře.

Příznivců kávy bylo ale vždy mnohonásobně více. Francouzský spisovatel a filozof Voltaire údajně vypil až 50 šálků kávy denně, a i přes neustále výstrahy od svého lékaře se dožil krásných 83 let. Nadměrným pitím kávy se proslavil také americký prezident Theodor Roosevelt, který prý denně vypil celý galon (3,8 l).

 A jaká káva si získala vaše srdce?

Celosvětově nejoblíbenějším kávovým nápojem je espresso. Silný a koncentrovaný nápoj z Itálie, který se připravuje z kávy pod vysokým tlakem. Původní espresso bylo tak silné, že američtí vojáci během druhé světové války prosili baristy o přípravu slabší kávy. Ti jim vyhověli a espresso, které připravili do většího šálku a s větším množstvím teplé vody se dodnes na jejich počest nazývá americano. Druhým nejoblíbenějším kávovým nápojem je italské cappuccino z espressa, horkého mléka a mléčné pěny. 

Procestujte s námi celý svět a přidejte se k milovníkům kávy. Zrnka pro vás vybíráme a pečlivě pražíme v naší rodinné pražírně GUSTO CAFÉ.
Vychutnejte si plantážní kávu, o které víte, odkud pochází a kde ji s láskou praží.